Przerwy dla większości z nas są obowiązkowym elementem dnia, ale kiedy przychodzi co do czego, to wcale nie wykorzystujemy ich na odpoczynek, ale na inny rodzaj pracy, która jest dla nas równie wyczerpująca, co ta zawodowa. Oglądanie telewizji tylko po to, żeby zabić czas albo granie w gry, niekoniecznie pozwala nam się zrelaksować, a czasem wręcz przeciwnie, zarzuca nas nowymi szkodliwymi i rozpraszającymi bodźcami.

Mamy ograniczone możliwości działania

Każdy z nas ma określoną ilość energii, którą może wykorzystać. Zdobywamy ją podczas snu, w trakcie jedzenia i odpoczynku. Jeśli nie pozwolimy sobie doładować naszych baterii, bardzo szybko się wyczerpiemy. Działamy trochę jak telefony, o które się nie dba. Jeśli zbyt często będziemy sięgać po nasze zapasy, a zbyt rzadko damy sobie odpocząć i ochłonąć, znacznie szybciej się wyniszczyły i będziemy do wymiany, często dosłownie, bo stres i przemęczenie negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli nie chcesz na starość być niezdolny do podstawowych zajęć, zacznij wydzielać sobie czas na odpoczynek.

Im dłużej pracujemy, tym mniej skuteczni jesteśmy

Na pewno nie raz zauważyłeś, że kiedy robisz coś zbyt długo, to twoje skupienie spada, a wraz z nim jakość wykonywanej przez Ciebie pracy. To dlatego, że nasz umysł nie jest w stanie działać na pełnych obrotach bez przerwy. Dziś wiemy, że limit skupienia człowieka to czterdzieści pięć minut, między innymi dlatego tyle trwają lekcje w polskiej szkole. Po przekroczeniu tego czasu większość z nas będzie potrzebowała przerwy i zajęcia się czymś mniej wymagającym, co nie angażuje tak wielkich nakładów energii. Jeśli jej sobie nie damy, to nasz mózg zacznie pracować wolniej i skupiać się tylko na jednej rzeczy na raz.

Odpoczynek pozwala nam przygotować kolejny plan

Odpoczywamy nie tylko dlatego, że jesteśmy leniwi albo że nie potrafimy wykorzystać porządnie swojego dnia. Relaks jest nam niezwykle potrzebny, dla naszego zdrowia, ale także dla naszego przyszłego działania. Jeśli nie znajdziemy czasu, żeby się zatrzymać, nie uda nam się przeanalizować tego, co do tej pory udało nam się osiągnąć i przygotować planu na najbliższe dni. To dlatego wielu z nas popada w rutynę i przepracowanie. Odpoczynek to czas na zdecydowanie, co możemy zrobić w przyszłości i jak zrobić to, aby w jak najmniejszym stopniu wykorzystać naszą energię i inne zasoby.