Matura i co dalej? To pytanie zadał sobie chyba każdy maturzysta. Jest to pytanie bardzo ważne, bo tak naprawdę to, co zrobimy dalej będzie później decydowało o naszym życiu. Dlatego warto o tym pomyśleć trochę wcześniej niż w klasie maturalnej. Pozwoli nam to w jak najlepszy sposób przygotować się do matury. Wcześniej możemy pomyśleć o przedmiotach jakie będziemy zdawać i zapisać się na odpowiednie kursy, które pomogą nam w nauce do tego ważnego egzaminu. Jednak co dalej? Okej… uczyliśmy się, chodziliśmy na zajęcia dodatkowe i dobrze zdaliśmy maturę. Teraz zatem pojawia się pytanie jaki kierunek wybrać?

Mama, Babcia, Ciocia… wszyscy doradzą nam popularne kierunki zapewniające dobrą przyszłość, takie jak prawo, medycyna, architektura. Jednak co jeśli nie chcemy żadnego z tych kierunków, albo uważamy, że są one dla nas za trudne i zwyczajnie sobie nie poradzimy? Zawsze można zaryzykować i jeśli nie damy sobie rady możemy ten kierunek zmienić. Jest też opcja numer dwa, wybieramy nieco łatwiejszy i mniej popularny kierunek. Z ofert jakie proponują nam obecnie uczelnie wyższe możemy naprawdę dużo wybrać.

Pojawiają się ciągle coraz to nowsze, wymyślniejsze kierunki o obco brzmiących nazwach. Budzą one zainteresowanie pośród młodych ludzi szukających swojej, własnej życiowej drogi. Pytanie brzmi tylko… czy te kierunki nam coś dadzą? Czy poza fajną nazwą są w stanie zapewnić nam w przyszłości pracę i godne życie? Oczywiście, tej pewności nie daje nam żaden kierunek. Jednak chyba każdy zgodzi się, że większe szanse na godną przyszłość daje nam prawo, niż na przykład turystyka, czy psychologia. Wybierając studia warto popatrzeć na rynek. Na jakie zawody jest zapotrzebowanie. Ostatnio są to zawody techniczne, ale nie skreślajmy też od razu humanistów. Mimo wszystko warto jest wybrać prestiżową uczelnię i kierunek. Pomęczymy się pięć lat, będziemy musieli ostro walczyć na sesji… i z pewnością mniej czasu będzie na „bimbanie” i imprezowanie. Opłaci się to później, w przyszłości. Będziemy mieć większe szanse na znalezienie dobrej, wysoko płatnej pracy, niż po studiach które fajne są tylko z nazwy.

Dlatego trzeba się zastanowić co w życiu chcemy, wyznaczyć sobie cel i zacząć dążyć do niego jak najwcześniej… a potem, już tylko zbierać plony naszej determinacji i zawziętości.