Wiele osób, które zaczynają ćwiczyć po raz pierwszy, nie czuje się wystarczająco zmotywowana lub po prostu nie wie, jak wejść w odpowiednią rutynę i wykonywać ją w sposób, który przynosi efekty. Aby rozwiązać te problemy i rozpocząć treningi, potrzebny jest profesjonalista, który będzie doradzał i pomagał w tym procesie, czyli trener osobisty.

Ponieważ jest to jeden z zawodów, który najbardziej się rozwija, szacuje się, że nadal będzie to jeden z najbardziej pożądanych profili zawodowych w przyszłości. Choć jeszcze jakiś czas temu pozwolenie sobie na trenera personalnego było bardzo drogie, obecnie wiele siłowni i ośrodków sportowych ma w swojej ofercie usługi tych specjalistów.

Jak zostać trenerem personalnym: niezbędne studia

Trener personalny musi posiadać wiedzę z zakresu nauk o sporcie, rodzajów ćwiczeń jakie istnieją i do czego każde z nich służy, a także wiedzę z zakresu anatomii ludzkiego ciała. Konieczna jest również podstawowa wiedza z zakresu żywienia i dietetyki, ponieważ plan treningu personalnego często obejmuje plany dietetyczne, aby osiągnąć pożądany przez klienta cel.

Jeśli chodzi o studia, to są zarówno specjalności dyplomowe, jak i studia licencjackie oraz podyplomowe. W każdym przypadku wskazane jest, aby mieć solidne wykształcenie, ponieważ będzie to znacznie uwiarygodniało Twoje kwalifikacji. Zacznij szkolić się już dziś, w portalu topfitness.pl, znajdziesz niezliczone materiały o fitness.

Gdzie możesz pracować, jako trener personalny?

Oprócz wiedzy na temat tego, jak zostać trenerem personalnym, należy również zastanowić się nad tym, w jaki sposób można pracować jako trener personalny i w jakich miejscach. Będziesz zaskoczony, jak wszechstronny jest ten zawód.

Przede wszystkim są to siłownie. Chociaż liczba siłowni jest ograniczona, ośrodki te oferują usługi treningu osobistego dla wszystkich klientów, którzy chcą bardziej spersonalizowanej uwagi. Oprócz siłowni można pracować w stowarzyszeniach sportowych lub prowadzić zajęcia sportowe w firmach.

Istnieje również możliwość pracy w domu klienta. Przede wszystkim trzeba się upewnić, że w domu klienta jest wystarczająco dużo miejsca na wykonanie ćwiczenia, a następnie trzeba jasno określić cele, które mają być osiągnięte. Jako trener osobisty musisz być w stanie stworzyć dopasowany plan i śledzić go, a także stworzyć pozytywne i motywujące środowisko.