Prawidłowy rozwój poznawczy i emocjonalny pociech jest niezwykle ważny. Doskonałą pomocą w tym zadaniu jest literatura, która uczy poprzez zabawę. Taka forma aktywności jest atrakcyjna i dlatego dobrze poznać zalety tego typu publikacji.

Książki edukacyjne dla dzieci – jakie są ich walory?

Jeśli bajki lub wierszyki niosą ze sobą ważny przekaz, ma to kolosalne znaczenie dla rozwoju dzieci. Dzięki temu nie tylko korzystają one z mocy wyobraźni, lecz dowiadują się czegoś istotnego. Każda opowieść z morałem ukazuje zazwyczaj jakiś problem, próby rozwiązania go przez bohaterów i wyciągnięte przez nich wnioski na bazie własnych doświadczeń. Pomaga to młodym osobom zrozumieć istotę różnych zagadnień. Wyjaśnianie są im również aspekty dotyczące tego, co jest właściwe a co nie. W ten sposób dzieci uczą się dokonywać pomiędzy tym rozróżnień i wpływa to na ich moralność. Przykładowe tematy mogą dotyczyć chociażby braku tolerancji, akceptacji, miłości lub odnajdywaniu się w różnych sytuacjach.

Książki edukacyjne dla dzieci związane są także z tym, co je otacza na co dzień. Czytając je, uczą się nazywać odpowiednio osoby, przedmioty czy miejsca. Taka wiedza pozwala im lepiej komunikować się z dorosłymi i wyjaśniać własne potrzeby. Pojawia się też okazja do nawiązania dialogu, co ma wielkie znacznie. Rozmawiając pociechy jeszcze lepiej i szybciej są w stanie opanować słownictwo, poszerzając jego zasoby. Do książek edukacyjnych dla dzieci zaliczyć należy jeszcze te, które skupiają się na tak niezbędnych umiejętnościach, jak czytanie i liczenie.

Książki edukacyjne dla dzieci – jakie niosą korzyści dla najmłodszych?

Dzięki tym publikacjom lepiej funkcjonują w społeczeństwie i są w stanie poradzić sobie z różnymi problemami. Są stabilniejsze emocjonalnie, ponieważ potrafią zidentyfikować i nazwać różne uczucia oraz wiedzą jak na nie zareagować. Szybciej nawiązują znajomości w przedszkolu czy w szkole. Nie mają trudności w pracy w grupie. Niektóre z takich książek wyjaśniają, jak mogą pokonać swój strach przed czymś i gdzie leżą jego przyczyny. Jest to bardzo pomocne i również odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci.

Książki edukacyjne uczą też pociechy o otaczającym je świecie. Pobudzają w nich ciekawość i chęć do dalszego poznawania. Do tego z łatwością identyfikują się z bohaterami, którzy zazwyczaj są w ich wieku. Poza tym nie tylko maluchy mogą z nich wyciągnąć jakąś wartość. Podczas wspólnego czytania dorośli także mają możliwość dowiedzenia się czegoś cennego. Skłania to do wspólnych rozmów i dzielenia się wrażeniami i przemyśleniami. Wszyscy tak naprawdę mogą na tym tylko zyskać.

Przykłady książek edukacyjnych dla dzieci

Dostępnych jest wiele tytułów i ułatwia to znalezienie czegoś właściwego. Sporą popularnością cieszą się takie serie jak m.in.: „Pucio”, „Staś Pętelka”, „Jadzia Pętelka”, „Żubr Pompik” czy „Akademia dla najmłodszych”. Dobrze też zwrócić uwagę na: „Wszystkie kolory świata”, „Wspólny stół” i „Mniedźwiedź”. Nie można zapomnieć oczywiście o klasyce. „Kubuś Puchatek” czy „Muminki” to już ponadczasowe dzieła, które znają dzieci i dorośli. To tylko część z wielu ciekawych propozycji. Książek dla najmłodszych nie sposób zliczyć i to akurat jest dobra wiadomość.

Dobrym pomysłem jest zapewnić pociechom możliwość przeczytania czegoś mądrego i zabawnego. Postawienie na ich rozwój jest najważniejszą czynnością obok opieki nad nimi. Przynosi to same korzyści i ma dobroczynny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny dzieci. Warto o tym pamiętać i najlepiej bawić się z nimi podczas wspólnego czytania!